MONTSERRAT CABALLÉ: GROOT BEL CANTO ZANGERES
Uitvoerende kunstenaars

MONTSERRAT CABALLÉ (1933 - 2018): GROOT BEL CANTO ZANGERES

 

Uit het St. Pau ziekenhuis in haar geboorteplaats Barcelona kwam zondag 7 oktober 2018 het bericht dat daar de beroemde sopraan Maria de Montserrat Viviana Conceptión Caballé i Folc op 85-jarige leeftijd was overleden. In 2012 had ze al een hartaanval gehad en in september was ze opgenomen vanwege een probleem met de galblaas. 

Caballé werd geboren in een arbeidersgezin. Haar muzikale talent werd al vroeg ontdekt, want als achtjarige schijnt ze al cantates van Bach te hebben gezongen. Ze bezocht het conservatorium van het Liceo theater en debuteerde in 1956 in Bazel als Mimi in Puccini’s La bohème.   Later ontwikkelde ze zich tot een van de beste bel canto sopranen uit de post-Callas periode. Ze beschikte over een echt prachtige stem en kon bijzonder goed legato zingen.

Echt beroemd werd ze in 1965 toen ze op het laatste moment in New York glansrijk inviel in de berucht lastige titelrol van Donizetti’s Lucrezia Borgia en in 1987 won ze een heel nieuwe generatie bewonderaars toen ze met Freddy Mercury Barcelona zong bij het begin van de Olympische Spelen (Island 371.140-6).

Ze zong voornamelijk in Italiaanse opera’s, maar was ook thuis in Duits repertoire, echter nauwelijks in Frans, afgezien van een uitstapje naar Bizet en Meyerbeer.

Wie de discografie grondig bekijkt, zal zien dat Caballé zich ook inzette voor onbekende opera’s van Bellini, Donizetti, Massenet, Rossini en Salieri. Sinds 1994 was de zangeres goodwill ambassadeur van UNESCO, wat een spoor op cd naliet.   

Maar het was niet alle rozengeur en maneschijn in haar leven. In 2014 werd ze beschuldigd van het slinks witwassen van honoraria via een bank in Andorra, waarvoor ze een voorwaardelijke gevangenisstraf van een half jaar kreeg en een boete van € 500.000.

Met weglating van de vele verzamelalbums werd een lijst van haar belangrijkste opnamen samengesteld. Door middel daarvan zal ze gelukkig nog lang voortleven. Na haar dood zal ongetwijfeld meer verschijnen.

 

Selectieve discografie

 

Bellini: Il pirata. Nuova Era 2207/8, EMI 764.169-2.

 

Bellini: I puritani. EMI 769.663-2.

 

Bellini: Norma. RCA GD 8650-2, Decca 414.476-2, Melodram CDM 27089, Hardy Classic HCD 4003 (dvd).

 

Bellini: La straniera. Legato LCD 134-2.

 

Bernstein: Symfonie nr. 3 ‘Kaddish’. DG 423.582-2. 

 

Bizet: Cantate Clovis et Clotilde. Erato 2292-450-2.

 

Boito: Mefistofele. Decca 410.175-2, EMI 566.501-2.

 

Brahms: Ein deutsches Requiem. RCA GD 86800.

 

Cilea: Andrea Lecouvreur. Gala GL 100.527, Myto 2 MCD 991.199. 

Donizetti: Caterina Cornaro. Rodolphe RPC 32474/5, VAI 4435 (dvd).

 

Donizetti: Gemma di Vergy. Rodolphe RPC 32499/500, Opera d’oro OPD 7055, Myto 2 MCD 052.124.

 

Donizetti: Lucia di Lammermoor. Philips 426.563-2.

 

Donizetti: Lucrezia Borgia. RCA GD 8664-2.

 

Donizetti: Maria Stuarda. Opera d’oro OPD 7079, Foyer 2 CF 2093, Myto 2MCD 041.288.

 

Donizetti: Parisina. Myto 2 MCD 984.193.

 

Donizetti: Roberto Devereux. Mondo Musica MFOH 10161, Legato SRO 510-2, Myto 2 MCD 053.312.

 

Giordano: Andrea Chenier. Decca 410.117-2.

 

Gounod: Faust. Erato 2292-45685-2.

 

Granados: Liederen. RCA 09026-62539-2.

 

Händel: Giulio Cesare. Gala GL 100.551.

 

Leoncavallo: Pagliacci. EMI 763.650-2

 

Mascagni: Cavalleria rusticana. EMI 763.650-2.

 

Massenet: Cléopâtre. Classic d’or CD 020300-2.

 

Massenet: La vièrge. Membran 230035-902 (dvd).

 

Mozart: Così fan tutte. Philips 416.633-2.

 

Mozart: Don Giovanni. Legato SRO 8132.

 

Ponchielli: La gioconda. Decca 414.349-2.

 

Puccini: La bohème. RCA RD 80371.

 

Puccini: Manon Lescaut. EMI 747.736-2, Eklipse EKR P 11..

 

Puccini: Tosca. Philips 412.885-2, Pentatone PTC 5186-147.

 

Puccini: Turandot. Decca 414.274-2.

 

Rossini: Elisabetta, regina d’Inghilterra. Philips 432.453-2.

 

Rossini: Guillaume Tell. EMI 769.951-2.

 

Rossini: Il Turco in Italia. Sony M2K 37859.

 

Rossini: La donna del lago. Opera d’oro OPD 7053, Myto 2 MCD 890.12.

 

Rossini: Semiramide. Legato SRO 509-2.

 

Salieri: Les Danaïdes. Dynamic CDS 489/1-2.

 

Spontini: Agnese di Hohenstaufen. Harmonia Mundi RPV 32617/2.

 

Strauss, R.: Vier letzte Lieder. Legato LCD 134-2.

 

Strauss, R.: Liederen. BMG 82876-51191-2.

 

Strauss, R.: Arabella. Opera d’oro OPD 7056.

 

Strauss: R.: Der Rosenkavalier. Glyndebourne GFOCD 101-65.

 

Strauss, R.: Salome. RCA GD 86644, Membran 233194.

 

Verdi: Requiem. EMI 762.892-2, ArtHaus 101.124 (dvd).

 

Verdi: Aida. EMI 640.630-2, Myto 2 MCD 983.186.

 

Verdi: Aroldo. Sony M2K 79328.

 

Verdi: Don Carlo. Myto 2 MCD 922.261, EMI 567.401-2, Foyer 2 CF 2092.

 

Verdi: Ernani. Nuova Era 2359/60, Opera d’oro OPD 7051.

 

Verdi: Giovanna d’Arco. EMI 763.226-2.

 

Verdi: Il corsaro. Philips 416.398-2. 

 

Verdi: I masnadieri. Philips 422.423-2.

 

Verdi: I vespri Siciliani. Myto 2 MCD 052.309.

 

Verdi: La traviata. RCA RD 86180, Foyer 2 CF 2049. 

 

Verdi: La forza del destino. Myto 3 MCD 984.192. 

 

Verdi: Luisa Miller. Nuova Era CD 013.6329/30, Myto 2 MCD 972.156, Decca 473.365-2, Decca 417.420-2, Sony 8869-190994-2.

 

Verdi: Un ballo in maschera. Philips 426.560-2, Myto 2 MCD 951.123, Opera d’oro OPD 7048.

 

En recital. BMG 82876-51191-2.

 

Spaans liederenrecital, Caballe a la UNESCO. Picap 910576-02.

 

Great operatic recordings. Warner 264845-2 (4 cd’s).

 

Documentaire Beyond music. Medici arts 205319-8 (dvd).

 

 

The diva. Sony 88725-48834-2 (6 cd’s).